Jakie korzyści daje monitoring pojazdów?

transportNowoczesne technologie rodzą wiele okazji, aby zarobić. Bez nich wiele biznesów nie rozwijałoby się tak szybko i nie działałoby równie sprawnie. Doskonałym tego przykładem jest telematyka i firmy takie Infis, dzięki którym możliwy jest skuteczny monitoring pojazdów. To dziedzina, bez której trudno sobie wyobrazić współczesny transport, ale znajduje ona coraz więcej ciekawych zastosowań. Warto się bliżej przyjrzeć temu tematowi.

Czym jest i do czego służy monitoring GPS?

Monitoring GPS jest dziś powszechnie wykorzystywany. Technologia ta niemal na dobre wyparła tradycyjne mapy drogowe na rzecz aplikacji i całych systemów telematycznych, które dziś pozwalają nam na sprawne dojechanie samochodem praktycznie wszędzie. To nie jest jednak jej jedyne zastosowanie.

GPS działa w oparciu o sieć satelitarną, umożliwiającą nawigację i lokalizację obiektów. Początkowo był to system wojskowy (już w 1978 roku), ale z czasem – jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku – jego korzyści dostrzeżono także w sferze cywilnej. GPS tworzy infrastruktura kosmiczna – satelity, infrastruktura naziemna – stacje monitoringu oraz kontroli, a także odbiorniki użytkowników. Pozwalają one na dokładne określenie pozycji obiektu w czasie i przestrzeni. Precyzja z jaką można to zrobić sprawia, że GPS jest coraz szerzej wykorzystywany. Systemy tego rodzaju sprawdziły się już m.in. w logistyce, transporcie morskim, lądowym i powietrznym, ochronie środowiska, geodezji, kartografii, budownictwie, rolnictwie, ratownictwie medycznym, ochronie mienia, usługach kurierskich. Rozwiązania telematyczne pozwalają na naprawdę wiele. Sam monitoring pojazdów – taki jak ten oferowany przez Infis – może być bardzo przydatny dla wielu przedsiębiorstw.

Monitoring pojazdów w twojej firmie

Podstawowe zastosowanie telematyki i systemów GPS znajdziemy oczywiście w firmach transportowych i spedycyjnych. W nich korzystanie z usług tego rodzaju jest wręcz obowiązkowe ze względów prawnych i czysto praktycznych. Rozwiązania telematyczne pozwalają bowiem na sprawne i szybkie zarządzanie flotą pojazdów, reagowanie w nagłych przypadkach i dokładne planowanie. Dzięki nim możliwa jest lepsza gospodarka paliwowa, gromadzenie i analiza danych przewozowych, a także szybka komunikacja z kierowcami.

Przykładem mogą tu być systemy Infis Fleet Analyst oraz Infis Truck Communicator, doskonale przystosowane do potrzeb firm transportowych i ich kierowców. Możliwości kontaktu w czasie rzeczywistym (choćby w celu przesłania niezbędnych dokumentów czy zdalnego pobrania informacji z tachografu czy karty kierowcy) oraz różnego rodzaju opcje pozwalające na sprawne zarządzanie flotą pojazdów (m.in. zdalne wyznaczanie i modyfikacja tras, kontrola zużycia paliwa na trasie czy kontrola stanu przewożonych towarów, np. dzięki czujnikom temperatury), które programy te umożliwiają, to w rezultacie znaczna poprawa wydajności pracy, obniżenie kosztów oraz pełna kontrola nad procesami logistycznymi firmy.

Ale spedycja to nie jedyna branża, w której monitoring pojazdów się sprawdzi. Jaki jeszcze biznes może z tego skorzystać? Praktycznie każdy, jako że wiele firm udostępnia swoim pracownikom samochody służbowe. Niezależnie od powodu, dla którego pracodawca chciałby taką obserwację prowadzić – może to być kontrola pracy pracownika lub kwestie związane z bezpieczeństwem jego i powierzonego mu auta – ma on taką możliwość właśnie dzięki systemom GPS.

Monitoring pojazdów to także dobre rozwiązanie we wszelkich firmach kurierskich i takich, w których geolokalizacja przewożonego mienia może mieć znaczenie, a także tam, gdzie obserwacja samego pojazdu może być niezbędna, np. w firmach wypożyczających samochody. Przydatny będzie i tam, gdzie przedsiębiorca dysponuje większą liczbą pojazdów, którymi musi sprawnie zarządzać – np. maszynami rolniczymi, maszynami budowlanymi. Świetnie sprawdzi się też w szkołach jazdy, firmach taksówkarskich, a nawet w przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką odpadami. To wszystko oczywiście nie wyczerpuje zastosowań monitoringu GPS dla biznesu. Branża telematyczna stale się rozwija i jest otwarta na współpracę oraz nowe pomysły, także te niestandardowe.

Cechy dobrego systemu monitoringu

Na rynku jest wiele firm oferujących usługi telematyczne. Niektóre są wyspecjalizowane, inne konkurują ceną, a jeszcze inne jakością swoich produktów. Czym najlepiej kierować się przy wyborze?

Istotną kwestią jest modułowość aplikacji i potencjał ich dostosowania do zapotrzebowań klienta. Każdy biznes ma inną skalę, cele i możliwości. Firma oferująca usługi telematyczne musi więc dysponować systemami wszechstronnymi i adaptowalnymi do różnych warunków. Zróżnicowanie funkcji tych produktów pozwala na ich szerokie zastosowanie w różnych branżach, a im szersze ich możliwości raportowania, tym lepiej. Dzięki temu sprawdzą się one zarówno w firmie transportowej, jak i w firmie wynajmującej sprzęt wodny.

Liczy się także prostota obsługi. Jeśli monitoring pojazdów czy jakikolwiek inny system GPS nie jest intuicyjny w użytkowaniu, zamiast usprawniać procesy logistyczne, dołoży tylko kolejnych problemów. Nowoczesność rozwiązań to też kwestia, na którą warto zwracać uwagę. Wszystkie te cechy są oczywiście spełniane przez produkty Infis.

Najważniejsze jednak, aby system monitoringu pojazdów po prostu spełniał nasze oczekiwania i faktycznie ułatwiał pracę oraz zarządzanie firmą.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply