Jak wybrać pierwszą kasę fiskalną ?

kasa fiskalnaUrządzenie rejestrujące sprzedaż to dziś nieodłączny towarzysz pracy wielu przedsiębiorców, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących. A wybór pierwszej kasy fiskalnej stanowi poważne wyzwanie. Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się nie tylko funkcjami i parametrami, ale także gabarytami i wagą. Na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby podjąć mądrą decyzję i kupić odpowiednie rozwiązanie technologiczne?

Po pierwsze: wielkość bazy towarowej

Na kasie fiskalnej trzeba zaprogramować wszystkie sprzedawane produkty lub usługi. W związku z tym, pojemność bazy towarowej urządzenia rejestrującego powinna odpowiadać liczbie elementów znajdujących się w asortymencie. Czasem dobrym rozwiązaniem jest również wybór kasy, która pozwoli na zdefiniowanie dodatkowych produktów lub usług w przyszłości. Szczególnie, jeśli przedsiębiorca przewiduje stałe rozbudowywanie swojej oferty.

Po drugie: archiwizacja kopii paragonów fiskalnych

Obowiązkiem podatnika, korzystającego z kasy, jest przechowywanie kopii paragonu fiskalnego przez 5 lat, licząc od końca roku obrachunkowego, w którym dowód sprzedaży został wydrukowany i wydany klientowi. Natomiast same urządzenia rejestrujące oferują 2 sposoby archiwizacji tych danych: tradycyjny (papierowy) lub cyfrowy (na karcie pamięci).

Aktualnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się kasy z elektroniczną kopią paragonów. Rozwiązanie to nie tylko zapewnia komfort pracy, ale także zwiększa bezpieczeństwo przechowywania dokumentów. W urządzeniu z modułem elektronicznym kopie paragonów są zapisywane automatycznie, a użytkownik ma do nich stały dostęp. Ponadto, dane można dodatkowo zarchiwizować na komputerze, płycie DVD, pendrivie lub dysku zewnętrznym.

Po trzecie: gabaryty kasy fiskalnej

Wielkość i waga urządzenia rejestrującego to tylko pozornie mało istotne kwestie. Gabaryty kasy będą miały wpływ chociażby na aranżację stanowiska sprzedaży, na którym bardzo często znajduje się więcej elementów systemu, np. czytnik kodów, szuflada na pieniądze oraz terminal płatniczy. Co więcej, trudno wyobrazić sobie wygodne prowadzenie handlu mobilnego przy pomocy dużego urządzenia fiskalnego.

Na szczęście przedsiębiorca może dziś bez problemu kupić kasę zarówno funkcjonalną, jak i niewielką. Na rynku dostępne są małe i lekkie urządzenia mobilne (np. Posnet Mobile HS EJ) oraz modele stacjonarne (takie jak Posnet Bingo HS EJ, czy Posnet Revo), które nie zajmą zbyt wiele powierzchni na stanowisku pracy. Ponadto, wybór takiego rozwiązania technologicznego nie będzie oznaczał rezygnacji z przydatnych opcji. Wręcz przeciwnie, niewielka kasa również może obsłużyć dużą bazę towarową i zapisywać kopie paragonów w formie elektronicznej.

Więcej na ten temat: www.pckf.pl/kasy-fiskalne

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

One Response to “Jak wybrać pierwszą kasę fiskalną ?”