Jak wygląda prowadzenie biznesu w internecie?

obrazek wwwW ostatnich latach jak sami wiecie bardzo popularne stało się prowadzenie biznesu w sieci. Wiele osób szukających informacji na ten temat i zaglądających na tego bloga zastanawia się, jak wygląda ten proces od kuchni. Czy faktycznie biznes internetowy jest fajny i przyjemny, czy praca w tym biznesie (jak w każdym innym) wiąże się z wieloma zobowiązaniami i nieprzyjemnymi sytuacjami?

O tym wszystkim postaram się mówić dzisiaj na bazie własnego doświadczenia. Na początku chciałbym jednak zauważyć, że ja sam nie osiągnąłem jeszcze nic wielkiego. Ot tak utrzymuję się z działań internetowych i staram się robić wszystko, aby to była moja najnormalniejsza praca.

Pierwszą ważną rzeczą w temacie jest to, że biznes internetowy jest wyłącznie dla osób, które mogą samodzielnie dyktować sobie warunki pracy, a po ich ustaleniu będą się ich bardzo mocno i stanowczo trzymać. Duże znaczenie w tym wypadku ma samodyscyplina i umiejętność przeciwstawienia się własnym słabościom, które przeważnie mają ogromny wpływ na pracę. Szczególnie ważne w tym wypadku jest to, że praca w domu (tak przeważnie wygląda biznes internetowy) może być nużąca i mamy milion rzeczy, które nas rozpraszają. Sam walczę z tym od bardzo długiego czasu, lekarstwem jest dla mnie zmiana miejsca, w którym pracuję. Czasami na cały dzień wynoszę się do pobliskiej knajpy, a innego dnia stawiam na pracę w bardziej zatłoczonym miejscu jakim może być knajpka na świeżym powietrzu w Kazimierzu Dolnym…

Naturalnie wszystko zależy od danego momentu, a sposobów radzenia sobie z nużącym otoczeniem może być wiele. Jeżeli planujesz prowadzenie biznesu w internecie, przemyśl mocno jak chcesz rozwiązać kwestię znużenia domowymi warunkami. Nie idzie usiedzieć 24 godzin w jednym i tym samym miejscu, przykro mi.

Gdy już pokonane zostaną bariery typowo psychiczne, pozostaje tylko przemyślana strategia i wejście na rynek w zaskakująco fajny sposób. To może być trudne, jednak Internet nie jest jeszcze miejscem okupionym do granic możliwości, dlatego im wcześniej zdecydujesz się na wejście w ten biznes tym lepiej. Naturalnie czas szczytu już dawno temu minął, jednak nie ma to bezpośrednio dużego znaczenia na obecny stan biznesu. Pieniądze w internecie są pod wieloma postaciami, od rodzaju biznesu internetowego zależy również to, jak będziesz pracować i jak ten biznes będzie wyglądał.

Jest jednak kilka cech wspólnych dla biznesu internetowego. Przede wszystkim jest to możliwość działania ogólnokrajowo, czy nawet ogólnoświatowo. Automatycznie powiększają się perspektywy i możliwości, jakimi dysponują właściciele biznesów. Oprócz tego, biznes jest przeważnie jednoosobowy. Początki bywają trudne – szczególnie w Polsce – dlatego ludzie zatrudniani są na umowy o dzieło, bądź zlecenie, dzięki czemu maksymalnie cięte są koszta prowadzenia biznesu. Internet daje również możliwość zdalnego zatrudniania pracowników, co także jest wygodne i pozwala zmniejszać koszty prowadzenia biznesu. Nie potrzebujemy biura, ani etatów, z których 1/3 to podatki i ZUS. Charakterystyczna dla biznesu internetowego jest także ograniczona ilość spotkań biznesowych. Jest ich zdecydowanie mniej niż w przypadku innego rodzaju biznesów.

W internecie naturalnie wszystko się od siebie różni, jednak może być klasyfikowane w te same ramy. Warto zdać sobie sprawę z tego, że biznes internetowy wygląda bardzo prosto, jednak często pochłania więcej czasu i co najważniejsze – tutaj pracuje się praktycznie cały czas. Ciężko jest po 10, czy nawet 12 godzinach odpuścić. Problemem często jest także uciekający przez palce czas  i konieczność ciągłego uczenia się oraz rozwijania, jednak z tym można sobie poradzić jeżeli tylko się chce!

Zachęcam każdego do prowadzenia własnego, nawet małego biznesu internetowego po godzinach w normalnej pracy etatowej. To naprawdę może się opłacić – szczególnie w dłuższej perspektywie 🙂

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

10 komentarzy to “Jak wygląda prowadzenie biznesu w internecie?”