Pomysł na biznes – przenośna ścianka wspinaczkowa

przenośna ścianka wspinaczkowaWspinaczka to coraz bardziej modny i popularny sport. Nie każdy ma jednak czas i pieniądze, aby udać się w góry. Zaradny przedsiębiorca może to wykorzystać, inwestując w sztuczną ściankę wspinaczkową. Dodatkowe korzyści uzyska on jeśli postawi na ściankę mobilną. To przedsięwzięcie zyskowne, ale obarczone pewnym ryzykiem i związane ze sporymi nakładami finansowymi i czasowymi.

Wspinaczka halowa ma niewątpliwe zalety – odbywa się przez cały rok i jest niewrażliwa na uwarunkowania atmosferyczne. Biznesowi tego rodzaju brakuje jednak elastyczności, jest on zależny od stałej liczby klientów. Jeśli z jakiegoś powodu zmienią się ich upodobania i przestaną przychodzić, interes będzie trzeba zamknąć. Ponadto, czasem ścianki tego rodzaju bywają oddalone od miejsca zamieszkania miłośników wspinaczki, a na pewno ograniczmy się w ten sposób pod względem liczby potencjalnych klientów. Tymczasem wspinaczka to sport w zasadzie dla każdego, co świetnie można wykorzystać na wszelkiego rodzaju imprezach plenerowych. Oba te problemy rozwiązują właśnie mobilne ścianki wspinaczkowe.

Ścianki są atrakcyjnym urozmaiceniem eventów, festynów, firmowych wyjazdów integracyjnych, zawodów sportowych, pikników. Z usług tego rodzaju mogą skorzystać szkoły, ośrodki fitness, centra handlowe, władze gmin, przedstawiciele instytucji kulturalnych, stawiających na aktywne spędzanie czasu – istnieje więc spore grono potencjalnych klientów. Nie wystarczy jednak kupić ściankę – biznes ten należy odpowiednio zaplanować. Dobrze wcześniej zorientować się, komu możemy zaproponować nasze usługi w okolicy. Warto się zastanowić, czy naszą ofertę kierujemy do bardziej zaawansowanych klientów, czy też do początkujących. Istotne jest również to, co będzie się działo ze ścianką poza okresem wakacyjnym. Należy przy tym jednak pamiętać, że sezon na tego rodzaju atrakcje jest stosunkowo krótki – to kilka miesięcy. Dobrym rozwiązaniem może tu być ulokowanie ścianki na stałe w jakimś miejscu, łącząc to z okazjonalnymi wyjazdami. Dzięki temu obiekt będzie zarabiać na siebie przez cały czas.

Warto też wiedzieć, że mobilne ścianki wspinaczkowe są dość zróżnicowane, czasem modułowe, co pozwala na ich różne konfiguracje. Ściankę można oczywiście od razu kupić. Jednakże niektórzy producenci udostępniają ścianki także w leasingu – przedsiębiorca sam musi zdecydować, na co go stać. Zyski czerpać można nie tylko z wynajmu, ale także z umieszczanych reklam, czy z opłat za wspinaczkę.

Inwestując w mobilną ściankę wspinaczkową, na przykład taką jak przenośna ścianka wspinaczkowa firmy Denali Pro (na zdjęciu), należy nastawić się na kupno nie tylko samej konstrukcji czy odpowiedniego pojazdu, umożliwiającego jej transport. Konieczne jest również kupno różnego rodzaju akcesoriów – kasków, lin, elementów asekuracyjnych, uprzęży na różne rozmiary, etc. W koszta należy również wliczyć wydatki związane z opłaceniem odpowiedniego personelu, osób rozstawiających ściankę, instruktorów, obsługę – choć wiele zależy też od rodzaju ścianki. Ponadto, dochodzą koszty szkoleń, odpowiednich atestów, przeglądów i inne związane z eksploatacją ścianki. Istotne jest również ubezpieczenie.

ścianka

W biznesie tym najlepiej sprawdzą się pasjonaci. Ludzie, którzy sami parają się wspinaczką i ją lubią. Doświadczenie sporo po prostu ułatwia. Nie jest jednak wymagane. Mobilne ścianki wspinaczkowe wiążą się ze stosunkowo dużymi kosztami początkowymi, jednakże dość szybko mogą się zwrócić.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

One Response to “Pomysł na biznes – przenośna ścianka wspinaczkowa”