Jak realizuje się transport specjalistyczny?

Nie każdy ładunek jest łatwy w przewiezieniu. Te ładunki, które ważą zbyt dużo lub ich gabaryty przekraczają standardowe wymiary, muszą być przewożone z użyciem specjalnych samochodów, przyczep oraz naczep. Tak realizowany transport ze względu na swoje specyficzne wymagania określa się specjalistycznym czy też ponadgabarytowym lub nienormatywnym. Obecnie jest on prowadzony zarówno krajowo, jak i międzynarodowo.

Flota potrzebna do transportu specjalistycznego

Aby przewieźć sporych rozmiarów ładunki, niezbędne jest także posiadanie właściwego do tego celu samochodu. Głównie wykorzystuje się samochody ciężarowe warz z zestawami niskopodwoziowymi oraz dopasowanymi naczepami. Także zastosowanie znajdują samochody HDS z hydraulicznymi dźwigami, które ułatwiają załadunek obiektu na platformę transportową. Niektóre firmy świadczą dodatkowe usługi dźwigowe. Firmy, które zajmują się transportem specjalistycznym, na ogół dysponują szeroką gamą różnych naczep, dlatego mogą być one dostosowane pod kątem swoich wymiarów i nośności do ładunku.

 

Kiedy potrzebny jest transport specjalistyczny?

Jak zostało wskazane, transport specjalistyczny jest wymagany w przypadku ciężkich oraz dużych ładunków. Najczęściej jest świadczony dla następujących ładunków:

  • maszyny różnego rodzaju – budowlane, rolnicze
  • ponadgabarytowe konstrukcje
  • jachty, łodzie, lokomotywy, wagony
  • zbiorniki, cysterny
  • wieże wiatrowe
  • transformatory
  • i inne, które wymagają odpowiedniego transportu

 

Dodatkowe czynności stosowane przy transporcie specjalistycznym

Transport specjalistyczny nie tylko wymaga od przewoźnika odpowiedniego samochodu. Również niezbędne jest bardziej kompleksowe zadbanie o to, aby ładunek dotarł na wyznaczone miejsce bez ryzyka.

 

W tym celu przeprowadza się ekspertyzy tras przejazdów, biorąc między innymi pod uwagę mosty oraz wiadukty, maksymalną nośność poszczególnych odcinków dróg. Potrzebne może być także uzyskanie odpowiednich zezwoleń na zorganizowanie transportu specjalistycznego, zmiana organizacji ruchu, a nawet demontaż infrastruktury drogowej, przykładowo oświetlenia drogowego. Przewóz może być także realizowany wraz z pilotażem oraz asystą odpowiednich służb.

 

Transport specjalistyczny jest zwykle ubezpieczany, dlatego nawet w przypadku uszkodzeń zleceniodawca może otrzymać odszkodowanie. Oczywiście, ważne jest znalezienie takiej firmy, która będzie w stanie wykonać transport bez żadnych usterek. Firmy, które działają w branży, mają swoje strony internetowe, a na nich zainteresowani mogą zapoznać się bliżej z zakresem świadczonych usług.

www.trans-tok.com.pl

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply