Coaching biznesowy – twój sposób na sukces

Jesteś młody przedsiębiorcą, który pragnie rozwijać swój biznes? Masz menedżerskie stanowisko i firma nieźle działa, ale wiesz, że nie jest to sto procent jej potencjału? A może dopiero masz zamiar wystartować z własnym przedsiębiorstwem, tyle że coś ciągle staje ci na drodze? Jeśli tak, to właśnie dla ciebie stworzono coaching biznesowy. Czym on jest i na czym polega?

Co to jest coaching biznesowy?

Mówiąc krótko, coaching biznesowy to proces o interaktywnym i systemowym charakterze, który polega na wsparciu klienta w realizacji jego celów biznesowych. Ma on na celu:

 • zwiększenie kompetencji
 • przyspieszenie tempa rozwoju osobistego
 • podniesienie jakości funkcjonowania
 • poprawę efektywności pracy
 • poszerzenie perspektywy i samoświadomości
 • eliminację złych nawyków i przeszkód
 • pokonanie barier i ograniczeń
 • nauczenie zarządzania czasem i ludźmi
 • zwiększenie motywacji, pewności siebie i decyzyjności
 • uwolnienie pełnego potencjału pracownika i firmy

Wszystko to po to, aby firma mogła lepiej prosperować na rynku i by dysponowała kompetentną, dobrze zmotywowaną i wykształconą kadrą. Szkolenia mają poprawić efektywność przedsiębiorstwa i umożliwić jego sprawny i szybki rozwój.

Dla kogo jest coaching biznesowy?

Coaching biznesowy jest kierowany do małych i dużych przedsiębiorców, do samozatrudnionych, do pracowników średniego szczebla, a także kadry zarządzającej (aczkolwiek warto podkreślić, że istnieje też specjalnie wyprofilowany coaching menedżerski dla osób zajmujących stanowiska kierownicze). Skorzystać z niego można zarówno na zlecenie firmy, w której pracownik jest zatrudniony, jak i z własnej inicjatywy, indywidualnie.

Kurs coachingu może ci się zresztą przydać nawet wtedy, gdy uważasz, że firma działa sprawnie. Może się okazać, że nie dostrzegałeś pewnych kwestii, a dzięki pracy z coachem twoja firma zyskała dodatkowe atuty na rynku i stworzyła sobie nowe możliwości.

Ale warto podkreślić, że coaching musi mieć partnerski charakter. Udział powinny w nim brać osoby zdecydowane i zmotywowane do podjęcia pracy nad tym, co się chce zmienić w swoim życiu zawodowym. Bez gotowości na zmiany i otwartości, coaching będzie oznaczał stratę czasu i pieniędzy. Do coachingu nie można zmuszać. Decyzja o wzięciu udziału w szkoleniu powinna być dobrowolna.

Jakie korzyści przynosi coaching biznesowy?

Coaching ma wiele zalet, ale warto podkreślić, że taka szkoła biznesowej efektywności ma zawsze indywidualny charakter i jest dostosowana do oczekiwań i potrzeb kursanta. Dzięki temu takie studia nad sobą dają rzeczywiste efekty.

A w czym konkretnie coaching może pomóc? Jego efektem może być przykładowo:

 • lepsze zarządzanie własnym czasem
 • lepsza komunikacja z innymi pracownikami w środowisku pracy
 • sprawniejsze budowanie relacji – z klientem, ze współpracownikami, z szefostwem, etc.
 • poprawa asertywności i decyzyjności
 • poprawa i zwiększenie umiejętności menedżerskich
 • sprawniejsza i bardziej efektywna praca

Przede wszystkim jednak coaching biznesowy pozwala kursantowi osiągnąć założone przez siebie cele biznesowe. Jeśli więc masz zamiar wprowadzić w życie jakieś przedsięwzięcie, ale z jakichś powodów nie byłeś do tej pory w stanie go zrealizować lub jego realizacja jest nieefektywna, to coaching biznesowy może pomóc ci w osiągnięciu twoich planów.

Jak wyglądają szkolenia coachingowe?

Coaching zazwyczaj jest prowadzony indywidualnie, choć można się również spotkać z zajęciami grupowymi. Mają one jednak trochę inny charakter niż indywidualny coaching biznesowy. Ten jest bowiem przystosowany do konkretnej osoby.

Szkolenie składa się zazwyczaj z kilku sesji odbywających się w ustalonych odstępach czasu na przestrzeni kilku miesięcy. Szkolony musi mieć czas, by móc wdrożyć wnioski ze spotkań. Sesja może trwać kilkadziesiąt minut lub dłużej – do dwóch godzin. Wszystko zależy jednak od potrzeb i oczekiwań kursanta.

Najważniejsze wszakże, aby spotkania miały partnerski charakter. Coach biznesowy asystuje kursantowi i pomaga mu w dojściu do wyznaczonego celu. Nie jest wszakże jego doradcą ani mentorem. Nie ocenia kursanta i nie podpowiada mu, co powinien zrobić. Jest jednak wsparciem dla niego i pomaga mu odnaleźć sposób do tego, by zrealizował swoje plany.

Co ważne, w czasie spotkań coach musi zadbać o odpowiednio przyjazną atmosferę. Między coachem a uczestnikiem kursu musi istnieć zaufanie i otwartość. Relacja między nimi ma zawsze poufny charakter. Dzięki temu kursant może swobodnie się komunikować i ma poczucie komfortu. To zaś pozwala mu mierzyć się z własnymi ograniczeniami i barierami. Jest też w stanie podejmować ryzyko i niwelować przeszkody, które stoją mu na drodze do biznesowego sukcesu.

Czy coaching biznesowy się opłaca?

Teraz powinieneś już wiedzieć co to jest coaching biznesowy, z czym on się wiąże i jakie płyną z niego korzyści. Wciąż może jednak jesteś sceptycznie nastawiony. Powiedzmy sobie zresztą szczerze – coaching bywa czasem wykpiwany, za co winić należy między innymi nieprofesjonalnych coachów. Zdarzają się też nieuczciwe instytucje i szkoleniowcy, którzy nie powinni nigdy podejmować się tego zawodu.

Ale z drugiej strony coaching jest coraz bardziej popularny w środowiskach biznesowych i – bazując na doświadczeniach krajów Europy Zachodniej i USA – wcale nie jest stratą czasu czy wyciąganiem pieniędzy. Dzięki niemu faktycznie można poprawić efektywność działania firmy i to na różnych stanowiskach – o ile jest fachowy i prowadzony przez ludzi, którzy wiedzą co to znaczy być coachem i jak należy wykonywać ten zawód. Warto tu wspomnieć, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania ze środków krajowych i unijnych na tego rodzaju szkolenia.

Coaching biznesowy może być zatem wartościowy i przydatny w rozwoju firmy. Warunkiem jest jednak to, aby korzystać z usług profesjonalnych i sprawdzonych firm i szkoleniowców, z odpowiednią renomą i referencjami. Coaching może być źródłem prawdziwego sukcesu firmy. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że jest to jedynie wsparcie przedsiębiorcy. Coach biznesowy wskaże drogę do celu i podpowie jak się do niego dostać, ale nie przejdzie jej za swego kursanta.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply