Praca na etacie, czy własna firma?

Wiele młodych osób, które kończą studia zupełnie nie mają pojęcia co dalej będą robić. Zaczynają więc poszukiwać ciekawych informacji w internecie wpisując w google hasła podobne do tych: praca dla studenta, praca dla młodych ludzi. Nic w tym dziwnego czy nienormalnego – każdy chce znaleźć jakąś pracę i zacząć się wreszcie samodzielnie utrzymywać. Jednak z czasem przychodzi pewne bardzo ważne pytanie – szczególnie, gdy finanse w naszym życiu odgrywają kluczową rolę i są jednym z najważniejszych i najistotniejszych elementów.

Pierwszą oznaką, która może skłaniać młodych do założenia własnej firmy jest brak pomysłu na siebie. Jest to tak naprawdę chyba najpopularniejszy w masowym liczeniu powód, dla którego zakładane są nowe działalności gospodarcze i jeszcze bardziej istotna sprawa podczas analizy upadłości zgłoszonych w danym roku. Nasz 2011 rok zapowiada się nieźle, ale czy firmy założone przez młodych ludzi, bez pomysłu na siebie przetrwają? Na pewno jakieś sztuki zostaną, ale jaki to będzie procent? Ciężko określić.

Innym powodem, dla którego zakładamy działalność gospodarczą jest chęć bycia lepszym od kolegi ze studiów, zrobieniem czegoś dla siebie. Jest to jednak tak samo banalny powód jak te powyżej. Najczęściej niestety decyzja o założeniu własnej firmy jest zupełnie nieprzemyślana. To sprawia, że piszę ten tekst.

Kluczową sprawą, która puentuje kwestię nierozważnego zakładania firmy jest fakt, że praktycznie każdy robi to tylko dlatego, że chce zarabiać więcej niż oferują mu etaty. Niestety jest to całkowicie błędne postrzeganie świata i naszego społeczeństwa. Musimy wiedzieć, że zdecydowana większość małych przedsiębiorstw, albo firm jedonoosobowych nie daje ich właścicielom wyższych zarobków, niż mogliby oni dostać na etacie. Rozdzielenie rynku pracy na dwa warianty – własna firma, albo praca na etacie – jest nienaturalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Uwaga, ważna kwestia! Musimy bowiem wiedzieć, że istnieją zawody/prace, gdzie pracownicy etatowi zarabiają dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie. Istnieją również firmy, gdzie ich właściciele zarabiają mniej niż średnia krajowa! A do dziesięciu tysięcy miesięcznie nie zbliżą się nawet w przeciągu kolejnych dziesięciu lat.
Oczywiście wysokość 10 tysięcy jest tutaj umowną, jednak statystycznie średnią kwotą.

Nasze zarobki przede wszystkim zależą od tego jak bardzo angażujemy się w swoją pracę, w to co robimy i to co chcemy robić przez nasze życie. Musimy pamiętać, że założenie firmy nie jest jedynym wyjściem do zarabiania dużych pieniędzy. Duże pieniądze możemy także zarabiać będąc pracownikiem etatowym. Dobre etaty wymagają jednak wykształcenia i poświęcenia się pracy, jest to zdecydowanie trudniejsze niż założenie firmy. To taki paradoks, z którego naprawdę gro osób nie zdaje sobie sprawy.

Bo dobrze prosperująca firma, która będzie przynosiła duże dochody niestety również wymaga wykształconego i znającego się na swoim fachu właściciela. Ciężko jest prowadzić firmę bez wcześniejszego przygotowania się na to, co może nas spotkać. Ciężko jest się odnaleźć nie tylko w świecie biurokracji, ale również całej otoczce związanej z własną działalnością. Działając na swój rachunek jesteśmy zdani tylko na siebie, to my musimy kombinować jak opłacić swoje składki na ZUS i ewentualnie jak rozwijać skrzydła by więcej zarabiać.

[ad]

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie tytułowe(Praca na etacie, czy własna firma?). Każdy człowiek nadaje się do czegoś innego i w czymś innym jest dobry. Wszystko zależy od poziomu marzeń, oczekiwań od życia i przede wszystkim tego, co ktoś chce w życiu robić. Nie każdy jest stworzony do bycia właścicielem dużej firmy, jak również nie każdy może być pracownikiem etatowym. W tej sytuacji trzeba rozważyć kim się tak naprawdę jest i do czego się dąży.

Jeżeli masz z tym problem i nie wiesz tak naprawdę czego chcesz, spróbuj przeczytać Napoleona Hilla. Książkę i jej opis znajdziesz w zakładce Kup Sobie. Mi rozwiała wątpliwości i przedstawiła zupełnie inny, chyba nawet ten lepszy świat. Warto więc do niej zajrzeć.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

One Response to “Praca na etacie, czy własna firma?”