Inwestowanie w złoto – dobry wybór czy pułapka?

Powszechnie uważa się, że złoto to pewna lokata, zwłaszcza na czas kryzysu. Tylko czy to rzeczywiście się opłaca? Czy inwestycje w złoto mają sens, czy może raczej są pułapką na mało doświadczonych posiadaczy kapitału? Mówiąc krótko – czy to faktycznie jest tak dobry wybór, jak się o tym mówi?

Czy opłaca się inwestować w złoto? Jak to robić?

Jeśli przyjrzymy się bliżej rynkowi złota, szybko się przekonamy, że ta metoda inwestycji – jak każda inna – może przynieść zarówno zyski, jak i straty. Trzeba wiedzieć, dlaczego warto inwestować w złoto, jak inwestować w złoto, znać wady i zalety lokowania kapitału w ten kruszec oraz dobrze rozumieć zasady obrotu tym aktywem. Tylko wtedy można mówić o tym, że inwestowanie w złoto to dobry wybór. Sprawdza się tu podstawowa zasada każdego inwestora – nie inwestuj w coś, czego nie rozumiesz.

Warto zatem uświadomić sobie, skąd wzięła się aktualna pozycja złota jako aktywa inwestycyjnego. Złoto od tysiącleci jest cenione. Nie chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o jego barwę i połysk. Przede wszystkim złoto jest odporne na korozję i działanie kwasów – jest trwałe. To między innymi dlatego ze złota wykonywano ozdoby, biżuterię, a przede wszystkim monety. Ważne jest też to, że złoto jest dość rzadkim metalem, którego podaż jest ograniczona – nie da się „dodrukować” złota. Warto dodać, że dziś złoto jest także surowcem przemysłowym. Wykorzystywane jest chociażby w elektronice. To też wpływa na wartość tego kruszcu.

Złoto nie bez powodu uznawane jest za bezpieczne jako obiekt inwestycji. Analiza historii inwestowania w złoto pokazuje również, że faktycznie przynosi ono zyski, a także solidnie chroni kapitał przed inflacją. Nie oznacza to jednak, że pułapek nie ma. Podobnie jak z innymi aktywami, są lepsze i gorsze momenty na zakup złota. W kruszec ten należy inwestować długoterminowo. Spekulacje na cenie w krótkim okresie (na zasadzie: tanio kupić, drogo sprzedać) w większości przypadków okazują się nietrafione. Samo inwestowanie w złoto i wejście w ten rynek nie jest trudne, ale poruszanie się na nim może czasem sprawić kłopot, zwłaszcza początkującym inwestorom.

Zatem jak inwestować w złoto? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest ono świetnym sposobem na ochronę kapitału. Złoto warto traktować jako element dywersyfikacji portfela i zabezpieczenia na trudne czasu. Zanim jednak zacznie się w nie inwestować, należy poznać zalety i wady inwestowania w złoto.

Jakie są wady i zalety, jeśli chodzi o inwestowanie w złoto

Gdy mowa o zaletach inwestowania w złoto, należy wymienić zachowywanie wartości przez ten kruszec. W przeciwieństwie do wielu innych dóbr materialnych wartość złota pozostaje stale na dość wysokim poziomie. Nie ma tu takiego ryzyka jak na przykład z zakupem nowego samochodu czy sprzętu elektronicznego. Choć oczywiście należy brać pod uwagę wahania kursu, złoto jest dość bezpieczne i będzie swą wartość trzymało.

Plusem jest także zwolnienie złota z podatku VAT. Co więcej, złoto można traktować jako walutę. Najważniejsze jednak, że złoto jest odporne na zjawiska takie jak hiperinflacja, dewaluacja, recesja. W czasach zawirowań na rynkach finansowych ujawniają się największe zalety złota. Na złocie można stracić przede wszystkim pod wpływem emocji, gdy sprzeda się je w niewłaściwym momencie. W długoterminowej perspektywie powinno przynosić zyski.

Zarazem należy pamiętać, że inwestycja w złoto oznacza zamrożenia kapitału na długi czas. Ponadto, jako że cena złota podlega wahaniom, możliwy jest zakup tego kruszcu po zawyżonej cenie. Może to oznaczać niższe zyski, konieczność dłuższego przytrzymania pieniędzy w tej formie, a nawet narażenie na straty. Istotne jest również to, by złoto przechowywać w odpowiedni sposób, co przekłada się na dodatkowe koszty. Trzeba też się liczyć z ryzykiem kradzieży.

Różne rodzaje złota – jakie złoto kupować?

Złoto możemy kupić w różnej formie. Na rynku przede wszystkim mamy złote sztabki i złote monety. Nieco bardziej zaawansowany charakter mają instrumenty finansowe. Jako aktywo inwestycyjne może też posłużyć złota biżuteria.

Lokowanie kapitału w złote sztabki

Najbardziej popularne jako złoto inwestycyjne są złote sztabki oraz złote monety. Na rynku są one dostępne w różnych wielkościach, a co za tym idzie o różnej wadze i różnej zawartości złota. Najmniejsza sztabka to około kilkuset złotych za 1/10 uncji. Sztabki o wadze 1 uncji to już wydatek kilku tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że im sztabka mniejsza, tym wyższa marża producenta i pośredników. To zaś oznacza wyższą cenę za każdy gram złota. Sztabki należy też przechowywać w odpowiedni sposób, bo każde zarysowanie lub uszkodzenie może wpływać na jej wartość. Znaczenie dla handlu złotem w tej formie mają certyfikaty, które zaświadczają m.in. o próbie złota czy potwierdzają jego pochodzenie. Trzeba też mieć na uwadze, że z upłynnieniem sztabki mogą być pewne problemy. Na przykład nie da się jej podzielić, a przez to trzeba sprzedać lub kupić albo całą sztabkę, albo nie robić tego wcale. Złoto w sztabkach to dobra lokata dla kapitału przy dużych kwotach. To między innymi dlatego dość dużą popularnością cieszą się złote monety bulionowe.

sztabki złota

Inwestycja w złote monety

Monety inwestycyjne są popularne wśród tych osób, które nie dysponują dużym kapitałem, nie chcą przeznaczać dużych kwot lub zaczynają swą przygodę ze złotem. Monety bulionowe mają różną wielkość i wagę. Mogą mieć domieszki różnych metali, ale zawsze co najmniej 90% powinno stanowić złoto. Są bite w dużych ilościach i mają ustandaryzowany charakter. Najbardziej popularne złote monety to Australijski Kangur (Australian Kangaroo), Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker), Amerykański Orzeł (American Eagle), Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf), Chińska Panda, Południowoafrykański Krugerrand. Rynek monet łatwo zrozumieć. Złoto w tej formie łatwo upłynnić. Ponadto, monety dość trudno podrobić. Warto zarazem podkreślić, że czym innym są złote monety bulionowe, a czym innym złote monety kolekcjonerskie.

filharmonik wiedeński moneta złota

Nie tylko fizyczne złoto – instrumenty finansowe

Fizyczne złoto nie jest jedynym aktywem, w które można inwestować. Opcją są także instrumenty finansowe, czyli wszelkie papiery wartościowe i aktywa powiązane z notowaniami złota. Mogą to być kontrakty terminowe na złoto, akcje spółek wydobywczych, fundusz inwestycyjne, ETF, ETC, ETN. Tego rodzaju aktywa należy rozliczać z urzędem skarbowym w inny sposób. Inwestycje w instrumenty finansowe oparte na złocie wymaga sporej wiedzy o działaniu rynków finansowych.

Złota biżuteria jako ciekawa alternatywa

Mniej klasycznym rozwiązaniem jest inwestycja w biżuterię. Tu oprócz znajomości rynku złota, należy zarazem poznać rynek jubilerski. Trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z wykonaniem biżuterii (złoto w tej formie może być zatem droższe od złota w sztabkach). Cena może być zależna od marki, renomy producenta, jakości wykonania. Względy kolekcjonerskie również mogą mieć znaczenie. Dla początkującego inwestora biżuteria może być o tyle atrakcyjna, że może zarazem pełnić rolę użytkową. Nie musi to więc być tylko i wyłącznie inwestycja, ale i miły prezent dla drogiej osoby. Złotą biżuterię najlepiej kupować u uznanych jubilerów i sprzedawców.

Inwestycje w złoto – kwestia podróbek i oszustów

Decydując się na inwestowanie w złoto, warto wiedzieć o możliwości trafienia na podróbki. W tym celu wykorzystywany bywa wolfram, czasem jako domieszka, czasem w formie pozłacanej. Wolfram ma zbliżoną gęstość do złota, choć jest to metal dość trudny w obróbce. Cena złota sprawia jednak, że oszustom wysiłek w przygotowanie podróbki może się opłacać. Właśnie dlatego należy z dystansem podchodzić do wszelkich okazji. Oferta na złoto odbiegająca znacznie od ceny rynkowej kruszcu powinna wywoływać dużą ostrożność u inwestora. Złoto z nieznanego i niepewnego źródła, bez odpowiednich certyfikatów (choć i one bywają podrabiane) może tak naprawdę nie być złotem. Może też pochodzić z kradzieży. Warto uważać na aukcje internetowe, w których oferowana są atrapy sztabek złota, a informacja o tym jest ukryta „drobnym druczkiem”. Bywa, że to właśnie w ten sposób sprzedawane są falsyfikaty. Świadomi zagrożenia producenci stosują różnego rodzaju metody, np. kody QR, mikrograwery, hologramy i inne zabezpieczenia. Pomocą w rozpoznaniu odróbki dla indywidualnych inwestorów może być waga magnetyczna oraz linijka mennicza.

biżuteria ze złota

Gdzie kupować złoto? Gdzie je trzymać?

Złoto można kupować na rynku wtórnym oraz bezpośrednio u producentów (Heraeus, Valcambi, Degussa, Perth Mint) lub u autoryzowanych dealerów. Jest ono dostępne na portalach aukcyjnych, istnieją skupy złota, trafić na nie można również w komisach i lombardach. Złoto od producenta lub dealera to najpewniejsze źródło tego kruszcu dla inwestora. Może być nieco tańsze niż na rynku, jako że pomijani są w ten sposób pośrednicy, którzy wszak naliczają sobie dodatkową marżę. Złoto najlepiej kupować stacjonarnie, w punkcie sprzedaży. Nie trzeba dzięki temu czekać przez długi czas na przesyłkę. Wiadomo też dokładnie, co się kupuje. Przy zakupie złota najważniejsze są dwa czynniki – wiarygodność sprzedawcy oraz cena złota. Tym przede wszystkim warto się kierować.

Złoto w fizycznej formie warto przechowywać w bezpieczny sposób, aby ochronić się przed ewentualną kradzieżą. Może do tego posłużyć domowy sejf. W nim można przechowywać zarówno złote sztabki, jak i monety inwestycyjne czy biżuterię. Dobrze, by sejf miał odpowiedni atest bezpieczeństwa. Złoto można też trzymać w skrytce bankowej lub skrytce depozytowej udostępnianej przez różne instytucje. To oczywiście kosztuje, ale problem jest z dostępnością tego rodzaju usługi. Z pewnością jest to jednak rozwiązanie bezpieczne. Alternatywą jest możliwość przechowywania złota u dealera lub u producenta. To atrakcyjna cenowo oferta, ale może okazać się problemem, gdy będzie nam zależało na szybkim upłynnieniu aktywa.

Inwestowanie w złoto – czy to się opłaca?

Czy warto inwestować w złoto? Historia inwestycji w ten kruszec pokazuje, że w długim terminie jest to opłacalne. Zarazem jednak istnieje ryzyko utraty kapitału. Żadna inwestycja nie jest bowiem stuprocentowo bezpieczna. Zarazem złoto jest aktywem stabilnym, dobrym na kryzys, odpornym na inflację i świetnie sprawdza się w roli zabezpieczenia finansowego oraz elementu dywersyfikacji portfela. Każdy musi jednak sam odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca mu się inwestowanie w złoto. Wady i zalety lokowania kapitału w ten kruszec, indywidualna sytuacja każdego inwestora, aktualna sytuacja na rynkach finansowych, trendy rynkowe, dostępne środki na inwestycję to wszystko czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę zanim podejmie się decyzję o zakupie złota. Czy złoto może być pułapką? Jak najbardziej – gdy inwestor nie zna tego rynku i nie rozumie zasad jego działania. Z całą pewnością warto jednak rozważyć inwestowanie w złoto jako metodę zabezpieczenia oraz pomnażania kapitału.

Sprawdź też artykuł: Jak inwestować w srebro ?

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply