Przeprowadzka od A do Z

Przeprowadzka nie polega tylko i wyłącznie na przewiezieniu rzeczy z jednego mieszkania do drugiego. Tak naprawdę składa się na to cały szereg powiązanych ze sobą czynności oraz spraw organizacyjnych. Należy o nie odpowiednio wcześniej zadbać, tak aby sama przeprowadzka przebiegała sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.

 

Porządki i materiały do przeprowadzki

            Niezależnie od tego, czy będziemy korzystać z usług firmy przeprowadzkowej, czy nie niewątpliwie należy zminimalizować rzeczy niezbędne do przewożenia. Dlatego też pierwszym i najważniejszym krokiem jest zrobienie porządku z naszymi rzeczami. Trzeba podjąć decyzję, co naprawdę jest nam potrzebne. Nie warto przewozić zbędnych rzeczy, które w konsekwencji i tak wylądują w koszu. Gdy posiadamy dużą ilość rzeczy, najlepiej zabrać się za pakowanie tydzień wcześniej.

Przedmioty, które chcemy zabrać do nowego lokum należy odpowiednio spakować. Wiele firm specjalizujących się w przeprowadzkach oferuje pomoc przy pakowaniu, jednak  w sytuacji, kiedy pakujemy się we własnym zakresie koniecznie należy rozejrzeć się  za kartonami. W przypadku 2 pokojowego mieszkania potrzebnych będzie ok. 20 kartonów o przykładowych wymiarach 55cmx35cmx35cm. Można użyć kartonów, które akurat posiadamy w domu. Gdy ich ilość jest niewystarczająca, kartony można nabyć w sklepach z artykułami papierniczymi oraz w marketach budowlanych. Przydatne będą również worki foliowe – najlepiej 120 l, ok. 20 sztuk. To najtańszy z materiałów pomocnych w przeprowadzce. Jednak niestety bardzo często są wykonane z cienkiej foli i w efekcie rozrywają się. Warto więc przeznaczyć nieco więcej środków i zakupić porządne worki.  Ewentualnie można skorzystać z metody podwójnego pakowania, czyli worek w worek.

 

Jak się spakować?

 

Najlepiej wszystko pakować osobno, czyli: oddzielnie pakujemy szkło, porcelanę, produkty spożywcze, odzież, książki, itd. Te ostatnie są najcięższe do przenoszenia, dlatego najlepiej rozłożyć je na kilka mniejszych pudełek. Na spód ciężkie, na górę lżejsze. Zapakowany karton nie powinien przekraczać 25kg. Delikatne, kruche lub szklane przedmioty dobrze jest zawinąć w czyste ręczniki lub ubrania. Można oczywiście posłużyć się folią bąbelkową, jeśli posiadamy takową w domu. Do oddzielenia talerzyków i tym podobnych rzeczy, zamiast gazet najlepiej użyć ręczników papierowych, które po wypakowaniu normalnie zużywamy. Podobnie jak w przypadku pakowania walizki, dobrze jest wszystko starannie układać, tak aby nie została nigdzie wolna przestrzeń i jak najwięcej zmieściło się do kartonu. Oszczędzamy w ten sposób miejsce. Ponadto nasze rzeczy nie przemieszczają się w środku pudełka, są bezpieczne. Do kartonów najlepiej jest wkładać rzeczy czyste, by w nowym mieszkaniu można było je wystawić – gotowe do użycia.

 

Etykiety

 

Bardzo dobrym pomysłem jest opisanie szczegółowo każdego kartonu, np.: „kuchnia-kubki”, „łazienka-kosmetyki”, „sypialnia-zdjęcia rodzinne”. Dzięki temu szybciej i sprawniej rozpakujemy się w nowym mieszkaniu. Warto sporządzić również listę kartonów z podziałem na pomieszczenia, np. kuchnia – 6 kartonów, łazienka – 2 kartony itd.

 

Dzień przeprowadzki

 

            Po odpowiednim przygotowaniu wszystkiego, co mamy do zabrania, przychodzi czas, kiedy trzeba te rzeczy przewieźć. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest wcześniejsze skontaktowanie się z  firmą zajmującą się przeprowadzkami. Wówczas nie musimy się martwić dźwiganiem kartonów i późniejszym wnoszeniem ich do nowego lokum. Gdy jednak zdecydujemy się przeprowadzić samodzielnie, należy tak rozplanować przewóz rzeczy, by zrobić jak najmniej kursów.

Jeśli wszystko zrobiliśmy tak jak trzeba, a nasze kartony, worki, itd. są odpowiednio zabezpieczone i podpisane to proces rozpakowywania przebiegnie bardzo sprawnie. Będziemy mogli w końcu zacząć cieszyć się ze swojego nowego mieszkania.

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą www.jupiter-przeprowadzki.pl

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply