Usługi elektryczne jako pomysł na biznes
Usługi elektryczne cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Współczesne społeczeństwo, często z braku czasu i umiejętności, chętnie zleca nawet najprostsze prace elektryczne w domach profesjonalistom. Osoby prowadzące biznes w tej branży nie mogą narzekać na brak klientów. Jest to korzystne zajęcie dla tych, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje. Po pewnym czasie od rozpoczęcia działalności reklamowanie usług staje się zbędne, ponieważ nowi klienci pojawiają się z polecenia. Jak założyć własną firmę z usługami elektrycznymi? O czym trzeba pamiętać i jakie wymogi spełnić?
Jakie usługi może świadczyć firma elektryczna?
Firma elektryczna specjalizuje się w szerokim zakresie usług obejmujących instalacje elektryczne, urządzenia elektryczne oraz elektroenergetyczne. Wśród nich wymienić można między innymi:
- zakładanie instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, urzędach i obiektach przemysłowych,
- nadzór nad oświetleniem ulic i innych terenów,
- budowę i naprawę rozdzielnic niskiego i średniego napięcia,
- przyłącza kablowe i przewodowe,
- tworzenie stacji transformatorowo-rozdzielczych,
- konserwację instalacji elektrycznych,
- usuwanie awarii instalacji elektrycznych,
- sprawdzanie parametrów zabezpieczeń różnicowoprądowych,
- pomiary elektryczne
- badanie rezystancji izolacji.
Dzięki szerokiemu zakresowi usług i dużemu zapotrzebowaniu na rynku, firma elektryczna nie powinna mieć problemów z brakiem pracy. W późniejszym okresie działalności dobrze prosperujący zakład elektryczny może zastanowić się nad rozszerzeniem oferty o usługi związane z instalacją cieplną, klimatyzacją i innymi pokrewnymi dziedzinami.
Co jest potrzebne do założenia profesjonalnej firmy świadczącej usługi elektryczne?
Działalność związana z instalacją sieci elektrycznej nie jest działalnością regulowaną. Otworzenie firmy elektrycznej nie wymaga posiadania licencji, zezwoleń, koncesji ani wpisu do rejestru działalności regulowanej. Wyjątkiem są zakłady zajmujące się instalacjami urządzeń elektroenergetycznych lub obsługą urządzeń elektrycznych o wysokim napięciu powyżej 1 kV lub mocy powyżej 20 kW. W takim przypadku konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych świadectwem kwalifikacji.
Wymagane wtedy jest:
- ukończenie kursu elektrycznego (G1) dotyczącego dozoru, instalacji i eksploatacji urządzeń oraz sieci elektroenergetycznych,
- ukończenie kursu energetycznego (G2) obejmującego dozór, instalację i eksploatację urządzeń oraz sieci cieplnych,
- ukończenie kursu gazowego (G3) dotyczącego dozoru, instalacji i eksploatacji urządzeń oraz sieci gazowych.
Każdy kurs musi zakończyć się zdanym egzaminem państwowym, co zazwyczaj zajmuje około 3 dni. Kwalifikacje muszą być odnawiane co 5 lat na podstawie wniosku składanego do odpowiedniego stowarzyszenia naukowo-technicznego, przy którym działa komisja kwalifikacyjna wydająca uprawnienia.
Jakie inne formalności należy spełnić?
Aby móc otworzyć firmę z usługami elektrycznymi, przyszły przedsiębiorca lub elektryk musi nie tylko zdobyć odpowiednie uprawnienia. Niezbędne jest także dopełnienie kilku formalności związanych z otworzeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.
W pierwszej kolejności powinien on dokonać wyboru formy prawnej:
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- spółka cywilna, jawna, komandytowa, akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością
- działalność nierejestrowana pod warunkiem, że przychód z działalności nie będzie przekraczał połowy wartości minimalnego wynagrodzenia.
Ponadto musi on wybrać jedną z trzech form opodatkowania:
- zasady ogólne (skala podatkowa)
- podatek liniowy
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego kodu PKD. Dla firmy elektrycznej najodpowiedniejsze będą te, które obejmują wykonywanie instalacji elektrycznych, naprawę urządzeń elektrycznych, produkcję aparatury rozdzielczej. Z dostępnych kodów PKD przedsiębiorca może wybrać:
- PKD 43.21.Z – wykonywanie instalacji elektrycznych,
- PKD 95.22.Z – naprawa i konserwacja urządzeń gospodarstwa domowego oraz sprzętu użytku domowego i ogrodniczego,
- PKD 33.14.Z – naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych,
- PKD 27.12.Z – produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej.
Posiadanie rachunku firmowego nie jest obowiązkowe, ale może znacząco zwiększyć wygodę zarządzania finansami. Rozliczenia firmowe mogą być prowadzone za pomocą rachunku osobistego, pod warunkiem że przedsiębiorca jest jego właścicielem. Na początku działalności, kiedy firma nie jest jeszcze dobrze znana, ważne jest także podjęcie działań marketingowych w celu zbudowania rozpoznawalności marki na rynku.
Czy opłaca się zakładać firmę elektryczną?
Prace związane z zakładaniem czy naprawą instalacji elektrycznej cieszą się dużym zapotrzebowaniem. Dzięki temu fachowcy mają możliwość dyktowania cen za swoje usługi. Zarobki w tej branży mogą być wysokie, jeśli skutecznie pozyskuje się nowych klientów. Warto korzystać z rekomendacji, ponieważ wiele osób kontaktuje się najpierw z firmami poleconymi przez znajomych. Dlatego ważne jest dbanie o pozytywne opinie klientów, którzy mogą polecać usługi swoim bliskim i przekazywać im firmowe wizytówki.
Firma elektryczna może zostać otwarta jako jednoosobowa działalność gospodarcza, a później przekształcić się w większe przedsiębiorstwo. Jeśli w pierwszych miesiącach uda się zbudować bazę polecających klientów, można liczyć na szybki zwrot kosztów inwestycji i dobre zarobki. Istnieje również możliwość ubiegania się o dotację na firmę elektryczną z Powiatowego Urzędu Pracy. Należy jednak spełnić określone warunki, np. posiadanie statusu osoby bezrobotnej i brak wcześniejszej działalności gospodarczej przez rok przed złożeniem wniosku. Takie wsparcie finansowe może znacząco ułatwić rozwój biznesu. Dzięki temu można zakupić sprzęt i narzędzia do wykonywania pracy, a także przeznaczyć pieniądze na działania marketingowe.
No comments yet... Be the first to leave a reply!