Monety, numizmatyka, pieniadze

Będzie trochę z historii początków moich planów, bo pamiętam, że gdy przeczytałem książkę Bogaty, Biedny Ojciec to czułem parcie na inwestowanie. Wsadziłem wtedy czterysta złotych w monety z Papieżem Janem Pawłem II, i miałem nadzieję, że będą na mnie zarabiać. Mam je już prawie rok i myślę, że jakoś tam sobie zarabiają. Co ciekawe – nie spłaciłem jeszcze długu jaki wziąłem na te monety. Oby tylko osoba, od której wziąłem te pieniądze nie płakała jak jej oddam dużo więcej 😉

Próbowałem poznać temat głębiej niestety znajomość numizmatyki wiąże się z godzinami poświęcanymi na analizowanie i dostrzeganie różnic w popularności danych monet, większość osób kupuje je na ślepo – dokładnie tak, jak zrobiłem to ja. Dla tych, którzy się znają zarobek jest fajny, dla tych którzy zaczynają to sam nie wiem. Podstawą do inwestycji w monety jest znajomość rynku numizmatycznego – dokładnie jak w przypadku wszelkich innych inwestycji.

Numizmatyka jest rodzajem inwestowania długoterminowego, oznacza to, że zysk przychodzi bardzo powolnie ale nie trzeba nic robić, żeby on się pojawił. Kupujemy monety zapominamy o nich, a ich wartość rośnie. Zupełnie odwrotnie jest z samochodami, czy telefonami komórkowymi. Gdy takie coś kupimy ich wartość drastycznie spada.

Nieruchomości z kolei to bardzo wrażliwy rynek i to czy cena danego lokum wzrasta, czy rośnie zależy od wielu czynników. Jeszcze nie mam tyle kapitału, aby inwestować w nieruchomości, ale myślę, że w przeciągu pięciu lat powinienem się takiego dorobić.

Ale miało być o monetach. W sumie to już więcej o monetach mówić nie trzeba.
Gdy poszerzę temat na pewno o tym jeszcze napiszę – ewentualnie gdy dokupię monet, bo ciągle dzwonią do mnie z mennicy i chcą oferować jakieś cacka.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email
Bez kategorii

5 komentarzy to “Monety, numizmatyka, pieniadze”