Sorare – piłkarska gra oparta na technologii blockchain

Sorare należy do gier z gatunku fantasy football. Nigdy o nich nie słyszałeś? Nie szkodzi! Jeśli jesteś fanem managerów piłkarskich, piłki nożnej, a do tego lubisz karty kolekcjonerskie i interesują cię kryptowaluty oraz tokeny NFT, Sorare to gra właśnie dla ciebie!

sorare

Czym jest Sorare?

W Sorare każdy może stworzyć wirtualną, pięcioosobową drużynę, rywalizując z innymi graczami w ligowych rankingach. Platforma działa w oparciu o technologię blockchain powiązaną z kryptowalutą Ethereum.

Gra polega na zarządzaniu unikalnymi kartami piłkarzy, z których można budować drużyny. Karty można także sprzedawać, kupować i wymieniać, poprawiając dzięki temu swoją pozycję w rankingach. Mają one charakter tokenów NFT. Niektóre to unikatowe, licencjonowane, potwierdzone technologią blockchain cyfrowe karty kolekcjonerskie. Dzięki temu nie mogą być zmienione, skasowane lub zduplikowane, a ich limitowany charakter jest gwarantowany. Co za tym idzie, mają one określoną wartość. Z kolei rankingi działają w oparciu o system punktów atrybutów przypisanych do kart piłkarzy, a także ich skuteczność na prawdziwych boiskach.

Sorare jest grą stosunkowo młodą, wydaną w 2019 roku. Stworzyli ją Nicolas Julia oraz Adrien Montfort. Gra jest wspierana między innymi przez Ubisoft, fundusze inwestycyjne i przedsiębiorców. Ponadto, twórcy nawiązali partnerską współpracę dotyczącą licencjonowania z ligami oraz klubami (np. Real Madryt, PSG, Bayern Monachium, Liverpool), co pozwoliło na wykorzystanie oficjalnych brandów, zdjęć oraz nazwisk piłkarzy.

Zaintrygowany? Jeśli tak, zacznij swoją przygodę z grą, klikając nasz link referencyjny: SORARE. Jeśli zaś to za mało, zanim spróbujesz swoich sił w Sorare, czytaj dalej.

Sorare – jak zacząć grę?

Dołączenie do gry jest proste. Wystarczy kliknąć we wspomniany link, który zaprowadzi nas na stronę rejestracyjną. Tam należy wypełnić formularz, wybierając swój nick w grze, adres mailowy oraz hasło, by po zaakceptowaniu regulaminu można było otrzymać na poczcie mail z linkiem weryfikacyjnym, który pozwala zacząć zabawę z Sorare. Na starcie każdy gracz otrzymuje darmowo 10 losowych kart zwykłych, umożliwiających poznanie zasad gry i wygrywanie pierwszych turniejów.

Logując się po raz pierwszy, warto zwrócić uwagę na menu gry. Pierwsza pozycja to „Transfer Market”, gdzie znajdziemy rynek handlu kartami piłkarzy z wszelkimi przydatnymi filtrami do sortowania i wyszukiwania zawodników. Zaraz obok znajduje się „My Gallery” (czyli Moja Galeria). Jest to miejsce, w którym można sprawdzić swój stan posiadania oraz osiągnięcia w grze, a także zmienić niektóre ustawienia profilu (nazwa drużyny, herb, etc.). Można tu również zdeponować karty do portfela Ethereum. Ostatnia zakładka to „SO5 Fantasy” i tu właśnie będą rozgrywane turnieje. Na początek należy przejść Rookie League, czyli wprowadzającą do gry ligę dla początkujących.

aukcja nowych kart w sorare

Karty i turnieje – piłkarska liga w Sorare

Najważniejszym elementem gry są karty piłkarzy, dzięki którym można uczestniczyć w turniejach. Oprócz kart zwykłych istnieją także karty o innych stopniach rzadkości. W każdym sezonie administratorzy udostępniają pewną ich pulę (liczba kart jest ograniczona), którą można albo zdobyć poprzez udział w turniejach i eventach, albo wykupić na rynku transferowym. Aktualny system zakłada, że w sezonie pojawia się:

  • 1000 kart limitowanych (Limited)
  • 100 kart rzadkich (Rare)
  • 10 kart super rzadkich (Super Rare)
  • 1 karta unikatowa (Unique)

Te licencjonowane karty stanowią tokeny NFT, czyli są cyfrowymi przedmiotami kolekcjonerskimi. Technologia blockchain gwarantuje ich unikalność oraz wartość. Co istotne, karty z czasem zyskują na doświadczeniu i sile.

Na początku każdego gracza czeka Rookie League. Dopiero po rozegraniu czterech eventów można zacząć mierzyć się z innymi graczami w bardziej zaawansowanych ligach oraz w specjalnych wydarzeniach organizowanych co jakiś czas. Turnieje są podzielone na kilka dywizji i regionów, w których rozgrywane są poszczególne ligi. Nagrodami za wygraną są dodatkowe karty oraz kryptowaluta Ethereum.

Rozwój drużyny – kupno i sprzedaż kart w Sorare

Kartami piłkarzy można handlować na rynku transferowym. To właśnie tu dochodzi zarówno do sprzedaży, jak i ich zakupu. Dział ten zawiera bardzo rozbudowany system filtrowania, który pozwala znaleźć każdą kartę, którą gracz może być zainteresowany. Jest tu oczywiście filtrowanie według rzadkości karty w grze (czyli wspomniane karty Limited, Rare, Super Rare, Unique), ale można również wyszukiwać je według klubu, zawodnika, narodowości, pozycji gracza, wieku, poziomu karty, strzelonych bramek oraz asyst, a nawet liczby rozegranych minut, faulów czy otrzymanych w sezonie żółtych i czerwonych kartek.

Początkowo do gry nie jest potrzebny portfel kryptowalutowy. Z czasem, jeśli będziemy chcieli zdeponować w grze Ethereum, aby móc kupować nowe karty, będzie on jednak przydatny. W takim wypadku portfel kryptowalutowy można założyć na takich stronach jak Bitpanda. Zakupów kolejnych zawodników można dokonywać albo poprzez aukcje organizowane przez twórców gry (na zasadzie kto da więcej), albo bezpośrednio od innych graczy za określoną kwotę. Warto też wystawiać własnych zawodników na sprzedaż, pamiętając o tym, by nie wyprzedać ich tylu, by nie można było wziąć udział w turniejach. Trzeba też pamiętać o trenowaniu posiadanych piłkarzy, aby zyskiwali oni doświadczenie, a ich wartość rosła.

sorare wybór składu

Sorare – wyjątkowy piłkarski manager

Nie każdy może zostać menedżerem klubu, ale każdy może zagrać w Sorare. To prawdziwa gratka dla miłośników piłki nożnej, piłkarskich statystyk i kart kolekcjonerskich. Gra być może nie jest równie złożona co komputerowe menedżery piłkarskie, ale liga fantasy i tak może dostarczyć sporo emocji. Co ważne, Sorare stale się rozwija. Początkowo dostępne w niej było oficjalnie tylko 41 klubów. Stan na 1 września 2021 to jednak już 155 drużyn, czyli niemal cztery razy więcej niż na starcie w kwietniu 2019 roku. Jeśli chcesz spróbować swoich sił i sprawdzić się jako piłkarski menedżer, zarejestruj się w grze poprzez ten link referencyjny. W ten sposób wesprzesz autora tekstu i pomożesz w rozwijaniu społeczności graczy Sorare, a sam otrzymasz darmową kartę.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply