Własna firma: czy studia to strata czasu? (artykuł sponsorowany)

nauczycielWyższe wykształcenie w obecnych czasach może zdobyć praktycznie każdy, jednak problem pojawia się wtedy, gdy absolwent musi zmierzyć się z rynkiem pracy. Część posiadaczy dyplomów wyższych uczelni decyduje się na założenie własnych firm i tutaj rodzi się pytanie – czy wiedza zdobyta na studiach przydaje się w prowadzeniu firmy?

Politechniki, publiczne oraz prywatne uczelnie od kilku lat przeżywają szturm studentów – dzisiaj, by zdobyć tytuł magistra bardzo często wystarczą chęci. Kiedyś studia były utożsamiane z prestiżem, obecnie straciły one sporo na wartości w oczach potencjalnych pracodawców. Na forach internetowych jest sporo wątków założonych przez rozżalonych absolwentów, którzy mają problem ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Wielu twierdzi, że posiadanie wyższego wykształcenia bardzo skomplikowało im życie – nie są przyjmowani na stanowiska kierownicze, bo mają za małe kwalifikacje, nie są również rekrutowani na niższe stanowiska, gdyż mają za wysokie wykształcenie. Można powiedzieć błędne koło, dlatego też bardzo często absolwenci decydują się na założenie własnych firm. Czy w takim razie warto w ogóle kończyć studia, skoro prowadzenie własnej działalności nie wymaga od młodych przedsiębiorców udokumentowanego wykształcenia i wiedzy?

Rodzaj studiów…

Absolwenci liceów i techników, po zdaniu matury mogą wybierać spośród szerokiego wachlarzu uczelni wyższych oraz kierunków. W całej tej układance należy pamiętać, że na ostateczny wybór mają wpływ wyniki maturalne – im są one wyższe, tym większa jest szansa dostania się na dobrą uczelnię i prestiżowy kierunek. Nie powinno zatem dziwić, że wiele osób przygotowujących się do matury uczęszcza na korepetycje lub specjalne kursy maturalne prowadzone przez centra edukacyjne np. Edun Korepetycje (więcej o ofercie: klik). Dostanie się na dobry kierunek z pewnością ułatwi start w dorosłe życie – w ostatnim czasie prawdziwe oblężenie przeżywają kierunki ścisłe, w szczególności techniczne. Wybór odpowiednich studiów, które wiązać się będą z przyszłą, własną firmą, z pewnością pomoże w samodzielnym prowadzeniu biznesu. Student zdobędzie wiedzę, którą po zakończeniu nauki będzie wykorzystywał przy swojej działalności. Należy pamiętać, że studiowanie to nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale również tej praktycznej.

Praktyki i staże

Studia, jeśli ich bezpośrednią kontynuacją będzie kierunkowa działalność gospodarcza, to także możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Niektóre uczelnie oraz przedsiębiorstwa, przede wszystkim w okresach wakacyjnych, organizują staże i praktyki, na które mogą zapisać się studenci. Pozwala, to nie tylko umocnić wiedzę teoretyczną, ale wykorzystać ją w sposób praktyczny – nie wolno zapominać, że dzisiaj bardzo wysoko ceni się doświadczenie. Wszystkie zdobyte informacje na pewno przydadzą się w prowadzeniu własnej firmy.

Studia swoją drogą, własna firma swoją

Oczywiście bardzo często zdarza się tak, że absolwenci zakładają firmy z zupełnie innej branży, która nie łączy się bezpośrednio ze studiami. To właśnie, w tej grupie największy odsetek twierdzi, że studia były stratą czasu. Jest to stosunkowo płytkie podsumowanie pięciu, a czasami więcej lat nauki. Należy pamiętać, że wiedza zdobyta podczas studiów, chociaż nie bardzo przyda się w życiu zawodowym, to studiowanie i tak niesie ze sobą pewne korzyści. Przede wszystkim studenci rozwijają i uczą się nieco innego myślenia niż w podstawówce, czy liceum. Studia przygotowują do samodzielnego podejmowania decyzji i wprowadzają w dorosłe życie. Poza tym, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować z własną działalnością już podczas studiowania – z pomocą żakom idą wszelkiego rodzaju inkubatory przedsiębiorczości.

 

Jeśli nawet w przyszłości będziemy prowadzić firmę niezwiązaną z ukończonym kierunkiem studiów, to nigdy nie powinny być one postrzegane jako strata czasu. Studiowanie, to także zdobywanie życiowego doświadczenia, które z pewnością przyda się podczas prowadzenia własnego biznesu.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

One Response to “Własna firma: czy studia to strata czasu? (artykuł sponsorowany)”