Zaproszenia ręcznie robione oraz papeteria na uroczystości, czyli biznes dla pasjonata

Śluby, chrzciny, komunie, urodziny i rocznice – to tylko kilka przykładów uroczystości, w czasie których przydaje się papeteria ozdobna. Istnieje zapotrzebowanie na oryginalne, ręcznie robione zaproszenia, prośby, podziękowania, winietki, pamiątki czy dekoracje okolicznościowe. Rękodzieło artystyczne na tego typu wydarzenia może być zatem ciekawym pomysłem na biznes. Nie jest to jednak działalność dla każdego.

zaproszenie

Nietypowy biznes – zaproszenia ręcznie robione na różne uroczystości

Robienie zaproszeń i papeterii na komunię, na ślub, na chrzest, na urodziny oraz rocznice i inne ważne uroczystości to dość specyficzne zajęcie. Trzeba lubić pracę manualną, mieć duże poczucie niezależności, rozbudowaną kreatywność i artystyczne umiejętności, aby się w nim sprawdzić. To nie jest zajęcie dla tych osób, dla których bezpieczna praca na etacie to największe marzenie.

Jednocześnie należy podkreślić, że w ostatnim czasie konkurencja na tym rynku jest coraz większa. Stale powstają nowe firmy, przygotowujące zaproszenia ręcznie robione na komunię, na chrzest, na bierzmowanie, winietki, zawieszki, albumy scrapbooking, exploding boxy oraz wszelkiego rodzaju papeterię okolicznościową.

Na dynamiczny rozwój tych biznesów wpływają dwie kwestie. Pierwszą jest popandemiczny powrót do organizowania imprez okolicznościowych i różnych rodzinnych wydarzeń. Zniesienie ograniczeń sprawiło, że branża ślubna odżyła. Można już aranżować spotkania w restauracjach, kawiarniach i domach weselnych bez konieczności wprowadzania limitów gości.

Co prawda inflacja, koszty energii i sytuacja gospodarcza stanowią zagrożenie dla nowych inwestycji i dla firm związanych z organizacją eventów, wydarzeń i uroczystości, ale przynajmniej można prowadzić swoją działalność i na niej zarabiać. I mimo że rynek jest trudny, wiele osób podejmuje to ryzyko, by realizować własne pasje i marzenia, zarabiając na pracy, którą się lubi.

Druga kwestia wiąże się z tym, że każdy z nas pragnie zapewnić organizowanym przez siebie wydarzeniom rodzinnym i innym ważnym uroczystościom odpowiednią oprawę. Zaproszenia robione ręcznie, podziękowania, pamiątki i dekoracje doskonale się w tej roli sprawdzają. Znakomicie uświetniają każdą wyjątkową okazję. Rynek i zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty zatem istnieją.

Robienie zaproszeń – praca dla osób z artystyczną pasją

Rękodzieło artystyczne – a do niego można zaliczyć ręcznie robione zaproszenia – to bardzo wdzięczne zajęcie dla osób, dla których sztuka i jej tworzenie stanowią prawdziwe zamiłowanie. Dla nich taka praca staje się zarazem przyjemnością. Często myśl o założeniu takiej firmy nie pojawia się jednak od razu.

Początkowo robienie zaproszeń jest typowym hobby. Czymś, co pomaga dorobić sobie w wolnym czasie. Zazwyczaj pierwsze zlecenia pochodzą od znajomych. Myśl o tym, by założyć firmę, przychodzi, gdy okazuje się, że na taką działalność jest popyt i pytają o nas nie tylko znajomi. Wtedy też pojawia się świadomość, że tworzone rękodzieło musi być czymś dobrym, skoro są chętni do jego zakupu. Tak zbudowana pewność siebie skłania do podjęcia ryzyka i rozpoczęcia biznesu. To droga od zwykłej pasji do własnej firmy.

Aby na nią wejść, należy poznać pewne techniki rękodzielnicze. Przykładem może być scrapbooking i decoupage, ale to tylko początek. Trzeba nauczyć się też wielu innych rzeczy. Należy chociażby wiedzieć, jak zrobić zaproszenie ślubne, co powinno się znaleźć na podziękowaniu, jak przygotować pamiątki i dekoracje, etc. Wymaga to nie tylko zmysłu artystycznego i talentu, ale też poczucia estetyki i wyczucia w kwestii tego, jakie są trendy i oczekiwania klientów. Wykształcenie artystyczne w tej branży z pewnością się przydaje.

Robienie zaproszeń i papeterii wiąże się także z nauką obsługi narzędzi takich jak gilotyny, punchery, drukarki. Plusem jest wiedza z zakresu poligrafii. Ponadto, niezbędna jest znajomość obsługi programów graficznych. Nie jest bowiem tak, że papeteria ozdobna, nawet ta ręcznie robiona, powstaje wyłącznie w formie fizycznej. Często najpierw trzeba przedstawić klientowi projekt lub kilka jego wariantów, aby uzyskać akceptację. Najwygodniej jest zaś przygotować cyfrową wizualizację lub wzór.

Zaproszenia handmade – jak założyć małą firmę?

Nie wystarczy umieć zrobić ręcznie robione zaproszenia. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak ten produkt sprzedać. Trzeba znaleźć sposób na jego rozreklamowanie. I wreszcie trzeba wiedzieć, jak założyć własny biznes i jak poprowadzić go do sukcesu.

Stworzenie firmy to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego, czy chodzi o kartki świąteczne ręcznie robione i zaproszenia ślubne do wypisania, czy na przykład usługi cateringowe lub jakikolwiek inny rodzaj działalności, podstawą jest solidny biznesplan. Bez tego może się okazać, że pomysł na biznes był rzuceniem się na głęboką wodę i zbyt dużym ryzykiem, które zamiast przynieść zyski, spowodowało straty.

Również jeśli chodzi o ręcznie robione zaproszenia należy zrobić rozeznanie rynku. Trzeba przenalizować koszty i przemyśleć, jakie przychody będą dla nas satysfakcjonujące, aby biznes mógł się rozwijać. W przypadku zaproszeń handmade koniecznie należy wziąć pod uwagę sezonowość uroczystości. Niektóre okazje będą cykliczne, a inne okazjonalne. Na niektóre produkty zapotrzebowanie będzie tylko w określonych miesiącach. Doskonałym przykładem są zaproszenia komunijne, podziękowania dla nauczyciela na koniec roku czy bożonarodzeniowa papeteria świąteczna. Z kolei papeteria ozdobna na ślub, na rocznicę, na urodziny, na chrzest czy babyshower  będzie sprzedawać się niezależnie od konkretnego okresu.

Robienie zaproszeń jest zajęciem, które wymaga kreatywności. Plusem jest oryginalność i niepowtarzalny charakter, ale trzeba wiedzieć, czego oczekują klienci i co jest na topie. Istotne w tym biznesie jest zatem śledzenie trendów. Trzeba też pamiętać o tym, by zdywersyfikować ofertę. Same zaproszenia na komunię ręcznie robione nie zapewnią przychodów przez cały rok. Na szczęście papeteria ozdobna jest na tyle szerokim obszarem, że nie powinno być problemu z opracowaniem odpowiedniej oferty.

Ważną częścią przygotowań do założenia firmy jest również analiza targetu. Trzeba zastanowić się nad tym, kto ma być klientem. Ofertę można kierować przede wszystkim do indywidualnych odbiorców. Można też wyspecjalizować się w dostarczaniu papeterii dla firm. Znaczenie może też mieć miejsce pracy. Rękodzieło artystyczne można przygotowywać w domu, co oznacza niższe koszty, ale z czasem może się okazać, że warto wynająć lub założyć biuro. Należy również przemyśleć kwestię tego, jak ma wyglądać inwestycja w reklamę i promocję. Co więcej, firma przygotowująca zaproszenia ręcznie robione na komunię

, na chrzest, na ślub i inne uroczystości musi być obecna w mediach społecznościowych, gdzie można estetycznie prezentować swoje wyroby, a także budować grono fanów.

Rzecz jasna serwisy społecznościowe to nie wszystko. Trzeba mieć opracowane kanały sprzedaży. Produkt można oferować poprzez stronę internetową, serwisy aukcyjne lub sklep stacjonarny. W każdym z tych wypadków warto zadbać o odpowiednią promocję i pozycjonowanie w internecie, a więc nawiązać współpracę z agencją SEO. Firmy tego typu mogą zresztą pomóc w przygotowaniu czytelnego i przejrzystego sklepu internetowego i zbudowaniu odpowiedniej strony. W zyskaniu klientów może być też przydatna bogata galeria.

Wszystko to kosztuje. Na szczęście istnieją programy na start przedsiębiorczości, które ułatwiają założenie firmy i umożliwiają dokonanie tego na preferencyjnych warunkach. Warto przy tym postarać się o dotacje. Dofinansowanie można zdobyć na przykład ze środków unijnych. Niezwykle istotne jest jednak dopełnienie wszelkich formalności. Chodzi tu przede wszystkim o rejestrację firmy oraz kwestie prowadzenia księgowości. Z założeniem firmy wiązać się będzie utworzenie konta firmowego w banku, wpis do CEIDG, rejestracja w Urzędzie Skarbowym. Trzeba będzie wybrać sposób rozliczania się wobec fiskusa (ryczałt, zasady ogólne, podatek liniowy). Należy również pamiętać o rejestracji w ZUS i opłacaniu składek. Tu warto dodać, że w określonych warunkach można prowadzić działalność nierejestrową, co może być dobrym wyborem, gdy chcemy sprawdzić, czy w ogóle zakładany biznes ma potencjał.

Produkcja zaproszeń – biznes, który może się opłacać

Ile można zarobić na zaproszeniach ślubnych? Czy opłaca się robić zaproszenia ślubne oraz papeterię na uroczystości i różnego rodzaju okazje? Biorąc pod uwagę powstawanie nowych firm w tej branży, wydaje się, że jest to biznes, który przynosi satysfakcjonujące zyski i jest na niego popyt. Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, aby odnieść sukces.

Na początku duże znaczenie ma reklama. Sporą rolę gra tu poczta pantoflowa i dobre opinie. Liczy się też stała aktywność i obecność w internecie, a zwłaszcza w social mediach. Ważne są przy tym takie cechy jak kreatywność, oryginalność, humor i dobry kontakt z ludźmi. To ułatwia tworzenie dobrych projektów, które będą się podobać klientom i będą zgodne z ich oczekiwaniami. Należy również dbać o wysoką jakość oferowanych produktów, choćby tylko ze względu na sporą konkurencję.

Decydując się na działalność w tej branży, trzeba brać pod uwagę jej specyficzny charakter. Nie zawsze jest to praca jak w biurze po 8 godzin. Ze względu na ekspresowy charakter niektórych zleceń i konieczność dotrzymywania terminów, elastyczny czas pracy może być koniecznością. Terminowość jest tu kluczowa, jako że z pewnością klient nie będzie zadowolony, gdy dostanie kartki świąteczne ręcznie robione lub zaproszenia ślubne po wydarzeniach, na które je zamówił. Można sobie nieco ułatwić zadanie, przygotowując wcześniej gotowe wzory, które potem wystarczy odpowiednio zindywidualizować. Oczywiście, trzeba też mieć trochę szczęścia. Robienie zaproszeń może być jednak naprawdę przyjemnym zajęciem, które przynosi satysfakcję i pozwala zarobić.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply