Oceniaj, doceniaj i rozwijaj pracowników!

ocena kompetencjiOcena i rozwój kompetencji pracowniczych to poważne wyzwanie dla każdego biznesmena. Zaniedbanie tej kwestii, może sprawić, że nasz zespół – zamiast być napędem firmy, stanie się kulą u nogi. Jakie są najskuteczniejsze metody rekrutacji i oceny pracowników?

Akcja-rekrutacja. Rekrutacja nie musi opierać się wyłącznie na analizie CV, zadawaniu schematycznych pytań i wysłuchiwaniu wyuczonych odpowiedzi. Nie musimy także wierzyć kandydatowi na słowo, ani wybierać go w ciemno. Sprawna rekrutacja to jednej z najistotniejszych filarów sukcesu. Nie od dziś wiadomo, że nawet najlepszy dyrygent niewiele zdziała, jeśli nie ma odpowiedniego zespołu. Warto więc skorzystać z profesjonalnych metod, pozwalających na idealne skompletowanie kadry.

Za najskuteczniejszą metodę rekrutacji uważa się dziś Assessent Center. Jej korzenie sięgają początku XX wieku, kiedy to wykorzystywano ją do selekcji oficerów, wcielanych do niemieckich sił powietrznych. Z czasem, z militarnego gruntu, przeszła ona także na biznesowy – a dziś jest już dostępna dla wszystkich biznesmenów, którzy cenią jasne zasady i efektywne działanie. Rekrutacja metodą Assessment Center (zwaną także oceną zintegrowaną), trwa od kilku godzin do kilku dni i przeprowadzana jest pod okiem profesjonalnych asesorów. Proces rekrutacji rozpoczyna się od określenia oczekiwanych cech, jakie powinien mieć dany kandydat. Na podstawie tych informacji, grupa specjalistów tworzy indywidualne zadania i testy rekrutacyjne. Największą zaletą tej metody jest to, że sprawdza ona rzeczywiste umiejętności kandydata, a nie tylko te deklarowane.

Nietypowe zadania. Rekrutacja tą metodą jest dość nietypowa i często stawia kandydatów w nieprzewidzianych sytuacjach. Zadania są tworzone tak, aby kandydat nie wiedział, jaka cecha jest aktualnie sprawdzana (dzięki temu, asesor wychwyci wszelkie sprzeczności i próby manipulacji). W tej metodzie stosuje się zarówno testy sprawdzające przygotowanie merytoryczne, jak i zestawy praktycznych zadań, zbliżonych do tych, z jakimi zetknie się przyszły pracownik. Wśród wielu możliwych zadań, pojawiają się takie, które sprawdzą umiejętność pracy w grupie i wspólnego poszukiwania rozwiązań danego problemu. Kandydat może też stanąć przed koniecznością przeprowadzenia prezentacji, lub też udowodnić, że radzi sobie z rozwiązywaniem wielu nagromadzonych zadań.

Metody oceny kompetencji nie są zarezerwowane wyłącznie do procesu rekrutacji. Coraz częściej, stosuje się je jako okresowe badanie efektywności i kompetencji pracowników. Dzięki temu, można ocenić ich postępy i świadomie wybierać kierunek, w jakim należy rozwijać ich umiejętności. Jedną z najpopularniejszych metod oceny pracowników jest ocena 360 stopni. Pozwala ona na bardzo dokładne określenie rzeczywistych umiejętności pracowniczych. W tym celu, wykorzystuje się informacje, zebrane od współpracowników i porównuje się je z oceną własną danego pracownika. Kwestionariusze są anonimowe i to na ich podstawie, tworzona jest profesjonalna ocena i analiza kompetencji. Pracownik jest więc oceniany zarówno przez przełożonych, podwładnych, jak i przez klientów i współpracowników. Dzięki tej metodzie, pracownik uzyskuje realną ocenę swojej pracy, a pracodawca może podejmować świadome decyzje kadrowe.

Wybór i ocena pracowników wymaga wielkiej wiedzy i doświadczenia. Aby dobrać kadrę, z którą szybko sięgniemy po sukces, należy mieć bardzo szeroką wiedzę i ogromne doświadczenie. Dlatego wybierajmy wyłącznie sprawdzone i doświadczone firmy, wykonujące takie zadania (dowiedz się więcej na stronie lidera HRM – Resolutio.)

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

8 komentarzy to “Oceniaj, doceniaj i rozwijaj pracowników!”