Dofinansowanie z Urzędu Pracy dla bezrobotnych

Moja firma powstała dzięki dofinansowaniu z Urzędu Pracy. To żadna tajemnica i nic strasznego. Miałem to szczęście, że mieszkam w małej mieścinie i cała biurokracja przeszła bardzo szybko, całkiem zaskakująco i na swojej drodze spotkałem większość normalnych ludzi i nie wymagali oni ode mnie nie wiadomo czego i po co i na co i dlaczego. Wszystko przeszło naprawdę spokojnie, prosto i bez większego pośpiechu.

Słyszałem opowieści w sieci, że ludzie w tych urzędach będą wymagali nie wiadomo czego. Będą chcieli ode mnie jakieś bzdurne potwierdzenia, pieczątki i jeszcze nie wiadomo bóg wie co. Tymczasem spotkałem na swojej drodze może ze dwóch, albo trzech typowych urzędasów i to wszystko. Przeszedłem obok nich czym prędzej i przestałem sobie zawracać tym głowę. Cała reszta to była formalność.

Jednak, obecnie aby uzyskać dofinansowanie dla bezrobotnych, należy mieć przynajmniej trzy miesięczny staż bycia bezrobotnym(musisz być przez trzy miesiące zarejestrowany jako bezrobotny) i w tym czasie powinieneś ukończyć jakiś kurs szkolący, w którym nauczą Cię podstawowych zasad zarządzania firmą. Całkiem przydana rzecz. Uczą tam jak wystawiać faktury VAT, jak rozliczać się z urzędem skarbowym, po co płacić ZUS i informują Cię o większości ważnych rzeczy, które musisz zrobić przed założeniem działalności gospodarczej, a o których wielu początkujących biznesmenów zapomina.

Oczywiście niedługo pojawi się osobny post dotyczący tego tematu 🙂 i nawet bez kursu będziecie to wiedzieć, jak tylko przeczytacie ten artykuł na młodymbiznesmenie. Ale do rzeczy.

Kurs z urzędu pracy jest o tyle dobry, że powinni traktować Cię na nim bardzo personalnie. Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć do jakiej jednostki szkolącej Cię wyślą, ale większość takowych ma umowy z urzędami pracy i traktują beneficjentów bardzo dobrze, zupełnie bez zastrzeżeń. A już szczególnie, gdy musisz zdać na koniec kursu relację jak Ci minął ten kurs, co było fajnego, co dobrego i dlaczego tak nie chciało Ci się tam siedzieć 🙂

Jak już masz taki kurs za sobą, to schowaj notatki głęboko, bo mogą Ci się naprawdę przydać i wracaj do urzędu pracy po należne Ci dofinansowanie. Oczywiście musisz pamiętać, że zanim w ogóle zdecydują się dać Ci pieniądze będziesz musiał napisać odpowiedni biznes plan według dokładnych wytycznych podanych przez urząd(jednego z pracowników urzędu odpowiedzialnego za obsługę bezrobotnych starających się o dofinansowanie). I musisz wiedzieć, że ten biznes plan nie będzie miał nic wspólnego z prawdziwym biznes planem, który powinieneś przygotować sobie dla siebie samego. Dobry biznesplan i trzymanie się tego biznesplanu to naprawdę więcej niż połowa sukcesu w firmie.

Oprócz papierka biznes planu będziesz musiał napisać również rozliczenie z pieniędzy, które chcesz wydać. Musisz zaplanować każdą złotówkę i nie możesz uwzględniać różnych rzeczy, które według Twojego lokalnego urzędu będą nie do przyjęcia. Tutaj jest bardzo różnie – jedne urzędy pozwalają na zakup rzeczy X , a inne nie, więc musisz się dowiedzieć u siebie jak to dokładnie wygląda.

[ad]

I wiele więcej już wypisywać nie musisz. Ach! Jedna z najważniejszych rzeczy. Musisz mieć poręczyciela, albo kogoś takiego, kto zaświadczy Ci, że w przypadku niewypłacalności i załamaniu zasad dotacji z UP będzie za Ciebie spłacał zaciągnięty w Państwie dług 🙂 Taka mała formalność, ale jak masz młodych rodziców to bierz rodziców – pod warunkiem, że urząd Ci na to pozwoli – jak czytałem niektóre tematy na forach, zdarza się, że nie pozwala.

I to by było na tyle w temacie dotacji z Urzędu Pracy.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

One Response to “Dofinansowanie z Urzędu Pracy dla bezrobotnych”