Czy prowadzenie firmy jest łatwe?

Wielu z początkujących przedsiębiorców zastanawia się, jak wygląda od strony praktycznej prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W internecie można znaleźć bardzo dużo informacji teoretycznych, jednak ciężko o jakiekolwiek praktyczne rzeczy. Na szczęście trafiłeś na mlodybiznesmen.pl – tutaj przedstawiamy praktykę.

Samo założenie firmy jest bajecznie proste. Nie ma zbyt wielu formalności, jednak potem należy poznać już sporo kruczków prawnych i zasad, aby przede wszystkim prawidłowo prowadzić księgowość i wiedzieć co w jaki sposób rozliczać. Wyjściem jest oczywiście zlecenie księgowości do biura rachunkowego, albo księgowej jednak to dla świeżo zaczynających przedsiębiorców dodatkowe koszty. A i tak mimo wszystko dobrze jest wiedzieć co robi nasza księgowa, czy biuro rachunkowe i mieć wszystko pod kontrolą.

Pierwsze elementy biurokracji pojawiają się w momencie, gdy chcemy być płatnikami VAT. Już wtedy musimy zapłacić prawie 200zł za rejestrację i składać dodatkowe papiery i oświadczenia. Jeszcze większą papierologię na początku mamy w ZUS’ie, jednak w tym wypadku po dwóch – trzech miesiącach możemy już zająć się wyłącznie opłacaniem składek, a papiery już nas nie będą dotyczyć.

Jeżeli uda nam się ogarnąć wszystkie sprawy papierowo-początkowe jesteśmy na dobrej drodze. Ze swojej strony polecam chodzenie na szkolenia i kursy doszkalające, na których poruszane są tematy zakładania własnej firmy i krok po kroku omawiane wszystkie najważniejsze czynności jakie musimy wykonać. Dopiero po odbytym szkoleniu okazuje się ile tak naprawdę na początku nie wiedzieliśmy – piszę to z czystej praktyki.

Nie polecam internetu do szukania praktycznych informacji – na wielu stronach możemy przeczytać różne artykuły, jednak w większości nie są ani podpisane, ani oznaczone żadnymi istotnymi informacjami kto to napisał i jakie doświadczenie ma w danym temacie. W sieci znajduje się wiele informacji, jednak warto je weryfikować. Dlatego też od czasu do czasu proponuję wybrać się na jakieś szkolenie, czy kurs.

Masz pytania odnośnie prowadzenia działalności?
Napisz do mnie, skontaktuj się ze mną, albo zapisz się na bezpłatny newsletter, na którym opisujemy szczegółowe zagadnienia związane z prowadzeniem własnej firmy 🙂

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

One Response to “Czy prowadzenie firmy jest łatwe?”